ERP Nedir? | Türkiye'nin ERP Forum Platformu Ana Sayfa
Forum Anasayfa Forum Anasayfa > Hayatın İçinden > Mali Konular
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - BA BS Mevzuati degisti
  SSS SSS  Forumu Ara   Etkinlikler   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

ERP Nedir? Enterprise Resource Planning nasıl çalışır? İş süreçleri ile ilgili tüm soru ve cevapları ERPNe.org'da.

Ülkemizde hızla gelişmekte olan ERP yazılım sektörümüzün, Yerli ve Yabancı ERP işlemlerinin tanıtımı ve kullanıcılarının buluşma noktası olması hedefiyle kurulan sitemize hoş geldiniz.

Ülkemizdeki Ne.org konseptinde bir ilk olarak yayın hayatına başlayan ERPNe.org, Kurumsal Kaynak Planlaması yazılımlarını kullananların bilgi kaynağı/Portal olmak amacı ile kurulmuştur.

Genellikle yurt dışında büyük üreticiler tarafından geliştirilen SQL, Delphi, ASP, CSharp gibi teknolojilerin anlatıldığı sitelerin kullandıkları (WhatisSQL, WhatisASP) (Ülkemizde Netsis Nedir, Mikro Nedir, SAP Nedir yada Logo Nedir gibi kullanıcı sorularına) Ne ve nedir konseptinde yeni bir açılım olmasını da hedefleyen ERPNe.ORG' un, ülkemizin uluslararası ERP sektörü içinde hak ettiği yeri almasında ve ERP ürünlerini kullananların bir araya gelerek Yerli ERP'nin gelişmesine katkı sağlayacakları önemli bir kilometre taşı olacağı düşüncesindeyiz.


BA BS Mevzuati degisti

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Topic Seçenekleri Topic Seçenekleri
Conari Açılır Kutu İzle
Kidemli Üye
Kidemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 04 Mayıs 2007
Konum: YSTANBUL
Durum: Aktif Değil
Puanlar: 3513
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Conari Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: BA BS Mevzuati degisti
    Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2010 Saat 15:19

1-   BILDIRIMLERIN DÖNEMI, VERILME ZAMANI ve HADLERI

1.1. Bildirimlerin Dönemi ve Verilme Zamani

Mükellefler 2010 yili ve müteakip yillarda bildirim formlarini aylik dönemler halinde düzenleyerek, takip eden ayin birinci gününden itibaren 28 inci günü aksami saat 24:00'e kadar onaylamakla yükümlüdürler. Buna göre, Ocak 2010 dönemi ve sonraki aylara iliskin bildirim formlari belirlenen bu süreler içerisinde onaylanmak suretiyle gönderilecektir.

Mal ve/veya hizmet alis/satislarinin, bunlara iliskin belgelerin düzenlenme tarihi dikkate alinarak ilgili dönem Ba-Bs bildirim formlari ile bildirilmesi gerekmektedir.

•1.2. Bildirimlere Dahil Edilecek Belgeler ve Hadler

1.2.1. Bildirim mecburiyeti bulunan mükelleflerce, belirlenen hadler çerçevesinde yapilan her türlü mal ve/veya hizmet alis ve satislari bunlara iliskin belgenin türüne bakilmaksizin Ba-Bs bildirim formlarina dahil edilecektir. Belgelerde gelir vergisi tevkifatina da yer verilen hallerde tevkifattan önceki brüt tutarlar dikkate alinacaktir.

1.2.2. Mükelleflerin 2010 yili ve müteakip yillarin aylik dönemlerine iliskin mal ve/veya hizmet alislari ile mal ve/veya hizmet satislarina uygulanacak had 5.000 TL olarak yeniden belirlenmistir. Buna göre, bir kisi veya kurumdan katma deger vergisi hariç  5.000 TL ve üzerindeki mal ve/veya hizmet alislari, "Mal ve Hizmet Alimlarina Iliskin Bildirim Formu (Form Ba)" ile; bir kisi veya kuruma katma deger vergisi hariç  5.000 TL ve üzerindeki mal ve/veya hizmet satislari ise "Mal ve Hizmet Satislarina Iliskin Bildirim Formu (Form Bs)" ile Tablo II alaninda bildirilecektir.

Söz konusu hadlerin uygulanmasinda, özel matrah sekline tabi mal ve/veya hizmet alis/satisinda katma deger vergisi, özel tüketim vergisine tabi islemlerde ise özel tüketim vergisi dahil tutarlar dikkate alinacaktir.

Belirlenen hadlerin altinda kalan alis ve satis bedellerinin bildirildigi, "Diger Mal ve Hizmet Bedeli Toplami" (Tablo III) bölümü Ba-Bs bildirim formlarindan çikartilmistir.

1.2.3. Bildirim verme yükümlülügünde olan,  ancak tüm alis ve satislari belirtilen haddin altinda kalan mükellefler, söz konusu formlari Tablo II disindaki tüm bilgileri doldurmak suretiyle vermek zorundadirlar.

2- BILDIRIMLERIN VERILME SEKLI

2.1. Bildirimlerin Elektronik Ortamda Verilme Zorunlulugu

2.1.1. Bilanço esasina göre defter tutan ve 376 Sira No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebligine[3] göre beyannamesini elektronik ortamda vermek zorunda olan mükellefler, Ba ve Bs bildirim formlarini da elektronik ortamda https://e-beyanname.mb-ggm.gov.tr/ adresinden vermek zorundadirlar.

2.1.2. Bildirim formlarini elektronik ortamda veren mükelleflerin kagit ortaminda verdikleri (elden veya posta ile) bildirim formlari hiçbir sekilde kabul edilmeyecektir.

2.1.3. Bildirimlerin elektronik ortamda verilmis sayilabilmesi için sistem üzerinde onaylama isleminin yapilmasi sarttir. Onaylama islemi en geç, bildirimlerin verilmesi gereken ayin 28 inci günü saat 24:00'ten önce tamamlanmalidir.

2.1.4. Vergi dairesi degisen mükellefler, bildirim formlarini en son bagli olduklari vergi dairesine göndereceklerdir

Netsisden vazgeçemiyorum. Beni engelliyor..
Yukarı Dön
taner Açılır Kutu İzle
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 05 Temmuz 2007
Durum: Aktif Değil
Puanlar: 4
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı taner Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2010 Saat 17:18
neyseki netsisin BS düzgün çalisiyor bu 1000 tl ye kadar düser bu gidisle BA da düzelse sorun kalmayacak
uyari için sagol
netsis ayna gibidir kim uyarlıyorsa o kadar cevap verir
Yukarı Dön
Conari Açılır Kutu İzle
Kidemli Üye
Kidemli Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 04 Mayıs 2007
Konum: YSTANBUL
Durum: Aktif Değil
Puanlar: 3513
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Conari Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2010 Saat 17:29
BS de netsis basarili olurmu bilemeyecegim
ithalat ihracat kismi degisti.
Beyanname tarihin baz alacaksin diyor.
 
limit altindakilerde anladigim kadari ile bildirilmiyor.
Netsisden vazgeçemiyorum. Beni engelliyor..
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu İzle

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 0,469 Saniyede Yüklendi.